Fodrász

Fodrász (KIFIR kód: 8010)

Szépészet ágazat 5 éves képzése, amely érettségivel és technikus szintű szakképzettség megszerzésével zárul. A szakmához tartozó szolgáltatások magukba foglalják, a haj-, a fejbőr, arc szőrzet formázását, tisztítását, ápolását, a különböző hajvágásokat, a vizes és száraz haj formázását, a haj tartós formaváltoztatását, színváltoztatását, alkalmi frizurát, tanácsadást. A fodrász szolgáltat: nőnek, férfinek, gyermeknek egyaránt.

Gyakori kérdések

5 év (4+1 év)

4. év végén: Érettségi vizsga megszerzése

5. év végén: Szakmai vizsga megszerzése

Az első két évben iskolai tanműhelyben. Harmadik évtől külső gyakorlati hely is választható.
5
Fodrász
Borbély
Nappali
Általános iskola 8 osztály
Angol, Német

Jelentkezéshez szükséges információk

5 1012 21 01
KIFIR rendszerben való jelentkezéshez tartozó kód: 8010
Egészségügyi alkalmasság
február 15-ig

A Zsoldos megszerettette a szakmámat! | Interjú Vígh Edit fodrásszal

Önálló fodrászműhelye van Szentesen, folyamatosan visszatérő vendégekkel, akiknek a száma mára 350-400 főre tehető. Majdnem huszonöt esztendeje egyéni vállalkozóként dolgozik szakmájában, pedig még negyven éves sincs.
Mikor járt a Zsoldosba?
1995-98 között végeztem a fodrász szakot. Akkoriban a képzés három éves volt, és nyolcadik osztály elvégzése után lehetett jelentkezni.

Mi motiválta, hogy fodrász legyen?
Óvodás koromtól tudtam, hogy fodrász szeretnék lenni. Végig kitartottam az elhatározásom mellett. Így amikor elvégeztem a nyolcadik osztályt, mind a három helyen a fodrászat volt megjelölve. Félegyháza, Szeged, és a szentesi iskola. Jókat hallottam az iskoláról, és az is befolyásolt, hogy helyben volt. Ebben az évben indult először az iskolában a fodrász szak oktatása. A családomban nem volt korábban, aki fodrász, vagy hasonló szakmában dolgozna.
Milyen tantárgyakat tanult akkoriban?
Első helyen a szakmai órákat említeném. Ezek szakmai ismeretek, szakrajz. Ezeket a tantárgyakat Pesztróczki Veronika tanította. Úgy volt, hogy édesapja kezdi a szakmai órák oktatását, de sajnos abban az évben hunyt el. De ebben a tragédiában szerencsésnek mondható, hogy lánya Veronika be tudott lépni helyette. Veronikától sokat tanultam. Nagyon szerettem az anyagismeret órákat, melyeket Bulecza Jenő tartott.
Kik voltak a kedvenc tanárai?
Mint mondtam Veronikától sokat tanultam, őt elsősorban a szakmaisága miatt szerettem. Kedvenc tanáraim voltak Kozákné tanárnő, Csorba tanár úr aki matematikát tanított, Bandula tanár úr, Lukácsné tanárnő. De összességében el tudom mondani, hogy nagyon jó tanári közösség volt. nagyon sokat foglalkoztak a tanulókkal. Én a tanárok pozitív hozzáállásának köszönhetem, hogy most a szakmában dolgozhatok, itt tartok. Ugyanis, ahogy elkezdtem az első évet, édesanyám autóbalesetben meghalt. Ez nagyon megviselt engem, a tanulás, iskolába járás rovására ment. Elég sokat lógtam akkoriban, és magatartásom sem volt megfelelő. Édesapámat többször be is hívatták az iskolába. Valószínű az akkori viselkedésem miatt ki is rúghattak volna. De a tanári kar adott nekem esélyt, mert nagyon megértőek voltak. Az egész közösség a gyerekekért volt, senkire nem tudok rosszat mondani. Most is elismerően gondolok rájuk, mert nagyon nehéz dolguk volt akkor is. A mi osztályunk kőművesekkel volt közös. Ott pedig voltak igazi problémás esetek.
 
Mit szeretett az iskolában?
Nagyon jó volt a légkör. Szerettem iskolába járni. Az oktatással kapcsolatban szerencsésnek mondhatom magam, hogy egyik héten elmélet oktatás volt, másik héten gyakorlat. Az elméleti oktatás összhangban volt a gyakorlattal. Akkoriban félévente kellett vizsgázni minden évben. nem tudom, most hogy van, de jó volt ez a rendszer, mert nem lehetett félvállról venni a tanulást és a szakmát. Az, hogy egyik héten folyamatosan kint voltunk fodrászüzletekben dolgozni, megtanított bennünket az igazi életre. Hogy milyen valós problémák lehetnek, nem csak a szakmában, hanem akár a vendégekkel kapcsolatban. Olyan dolgokat tapasztaltunk meg, amelyeket az iskolában nem lehet megtanítani. Én a Merlin szépségszalonban voltam gyakorlaton, ami abban az évben nyílt. A megfelelő szakmai képzés mellett szól az is, hogy az iskolai évek alatt olyan szintre tudtam jutni, hogy már tanulóként voltak saját kuncsaftjaim. Így, amikor végeztem és kiváltottam a vállalkozói engedélyt, már volt vendégköröm. Az iskolában és a gyakorlati helyen a legmodernebb technikai eszközökkel dolgozhattam. Tényleg jó iskola volt. Később az érettségit is a Zsoldosban tettem le.

Milyen készségek kellenek ahhoz, hogy valaki önálló üzletet nyisson? És mennyiben segítette ezt az iskola?
Én 17 – évesen végeztem el az iskolát. Mivel nem voltam nagykorú, így nem tudtam kiváltani a vállalkozóit, de ezalatt is a szakmában dolgoztam. Ahogy tizennyolc lettem, rögtön kiváltottam. Azóta folyamatosan dolgozom. Nagyon szeretem a szakmám. A családom szerint néha túlzásba is viszem a munkát. Így visszagondolva, lehet, hogy túlzás volt, amikor szülés előtt három órával az egyik vendég haját még beszárítottam. Ahogy készen lettem, elfolyt a magzatvíz, három óra múlva megszületett a kislányom. Három nap múlva kiengedtek, és a negyedik napon egy újabb vendég haját vágtam, friss varrattal. Úgy gondolom, ha valaki el akarja kezdeni a szakmát önállóan, elsősorban bátorság, és önbizalom kell. Én a Zsoldosnak köszönhetem, hogy ilyen önbizalmat adott, hogy az óvodás kori vágyam, hogy fodrász akarok lenni, megvalósulhatott.

Miért ajánlaná másnak ezt az iskolát?
Aki szakmát akar tanulni, ide jelentkezzen. Velem megszerettette a szakmámat. A vendégeimmel amikor beszélgetek, és szóba kerül a pályaválasztás csak ajánlani tudom a Zsoldost.

Az interjút készítette: Dávid Zoltán
Visszahívást kérek
close slider

Kapcsolat







captcha


Skip to content